EM i “korov”
Korov je riječ koju bi trebalo bi izbrisati iz rječnika svih jezika.
Uvriježeno mišljenje da ove biljke pripadaju kategoriji beskorisnih – nepoželjnih pripada prošlosti. Sve biljke (pa tako i ove) imaju važnu ulogu za zemljište, jer služe obnovi njegove plodnosti!
Poznato je da bilo koja biljka tokom vegetacijske sezone ispušta više od 25% šećera proizvedenih fotosintezom u tlo, za dobrobit mikroorganizama koji žive oko njenog korijena s kojima živi u simbiozi i zato ga hrani.
Sama biljka, na kraju svog životnog ciklusa, predstavlja izvor vitalne organske materije za obogaćivanje plodnosti tla. Stoga ćemo ih od sada nazivati “biljke koje rastu spontano“.
Uloga “spontanih biljaka” je takođe presudna za suzbijanje:
- erozije i oticanja;
- gubitaka vode (isparavanjem);
- zagrijavanja površinskog sloja uzrokovano insolacijom.
Jedan od mnogih pozitivnih efekata koje proizvodi EM je povećavanje klijavosti sjemena za gotovo 100% i ubrzavanje njihovog rasta. Ako se primijene u tlu prije sjetve planiranih usjeva, efektivni mikroorganizmi će podstaći klijanje “spontanih biljaka” koje nakon nekoliko dana, kada izrastu, treba jednostavno pokositi (ne čupati korijen!). Time će se njihov broj smanjiti, ali neće biti narušena prirodna ravnoteža ekosistema.
EM nam takođe može pomoći na drugi način u kontroli “divljih” biljaka, koristeći ovaj pozitivni učinak na klijanje. Sjeme programirane kulture može se navlažiti odgovarajućim dozama EM-a, tako da će se posijati prije klijanja sjemena divljih biljaka. U ovom je slučaju naša kultura razvijenija čime ograničava razvoj divljih biljaka, a ne obrnuto kao što se to obično događa.
Izvor: www.em-ita.com;
Photo by Ray Bilcliff from Pexels