U prirodnoj šumi maslina, nema mjesta hemikalijama
Maslinjaci gospodina Julia Gallega Peralesa nalaze se u zapadnom dijelu Španije, 200 km od Madrida. Područje je poznato po proizvodnji maslina, svinjetine i žira.
Maslinovo ulje Ecolibor, organski sertifikovano, dobilo je ime po „Iboru“ (naziv područja) i „Eco“, a njegov logotip dizajniran je s maslinama i lukom koji je napravljen još u rimsko doba na ovim prostorima. Od 140 ha velikog poljoprivrednog zemljišta koje posjeduje, 8-10ha koristi se za uzgoj 2000-3000 maslina različitih sorti. Drveće je prostrano zasađeno, pomiješano sa domaćom plutom i ostalim biljkama. Okružen je divljim šumama, a zemlja nije korovska, pa je lako razlikovati farmu gospodina Julia od ostalih farmi maslina. Divlji korov uključuje mnoge vrste biljaka poput ruzmarina, lavande, origana i kamilice. Gospodin Julio misli da ove biljke snažno utiču na kvalitet, posebno na aromu njegovih maslina, baš kao i na vino koje takođe proizvodi.
Čak i u godinama kada su duže zime, sa manje sunca, njegove masline su dobrog kvaliteta i rastu brže nego kod drugih maslinara. Vjeruje da je za to zaslužna…
Primjena EM tehnologije u maslinarstvu
U proizvodnji maslina uglavnom koristi EM tehnologiju za izradu komposta i čaja od komposta. Kompost proizvodi kompostana udaljena 10 km od farme. Za proizvodnju komposta koriste gliste, a kao što je poznato, EM tehnologija i vermakultura veoma dobro “sarađuju”, tako da je dobijeni kompost vrhunskog kvaliteta.
Gospodin Julio ovaj kompost doprema na svoju farmu i miješa ga sa biljnim ostacima koje zajedno tretira sa EM-om. Sa ovom fermentisanom masom obogaćuje zemljište dva puta godišnje.
Kompostni čaj za masline
Što se tiče kompostnog čaja, u 500L vode on stavlja 25 kg komposta, 1 litar EM i malo EM keramike u prahu, a zatim ovaj rastvor ostavi na temperaturi od 30-40 stepeni oko 24 časa.
Nakon tog vremena, čaj od komposta je spreman, razrijedi se na 1-5% i rasprši na stabla maslina (60L/stablo). Kompostni čaj se prska zavisno od stanja maslina, a primjena varira od 6 do 10 puta godišnje.
Farma pumpa vodu iz 3 različita izvora, a voda iz tih bunara koristi se za navodnjavanje, nakon filtriranja kroz EM keramičke filtere…