Većina probiotika koji se nude na tržištu sastoji se od mikroba osušenih zamrzavanjem, stavljenih u kapsulu (ili tabletu), a odabrani su samo zato što se „nalaze u ljudskim crijevima“. Ovi proizvodi su uglavnom laktobacilus ili bifido bakterije, odnosno sadrže samo nekoliko sojeva ili neki „magični“ soj, koji bi trebao da vas izliječi od raznih bolesti.
Naravno da se ne slažemo sa ovakvom logikom, jer postoji nekoliko problema u vezi sa tim.
- Zašto (ni)je važan broj kolonija?
Dobro je poznato da se u laboratorijama i istraživačkim centrima koji vrše sušenje mikroorganizama zamrzavanjem tim procesom uništi između 85% i 90% mikroba. To znači da samo oko 10% njih preživi.
S druge strane, kompanije na pakovanju posebno naglašavaju broj kultura mikroorganizama kojih (navodno) ima u njihovom proizvodu, a što se mjeri jedinicama koje formiraju kolonije po gramu ili mililitru (CFU). Tako, na primjer, ako na deklaraciji stoji da određeni proizvod sadrži pet milijardi nekih probiotskih bakterija, to znači da je to broj mikroba koji bi potencijalno mogli da se aktiviraju. Stvaran broj bakterija koje sadrži proizvod, u ovom slučaju, jeste petsto miliona, a ne pet milijardi.
- Većina probiotika djeluje „sa zakašnjenjem“.
Prema istraživanjima klinike Mayo (http://www.mayoclinic.org/ digestive-system/expertanswers/faq-20058340) prosječno vrijeme od ingestije (unosa hrane kroz usta) do eliminacije može varirati od 33 do 53 sata. Prvih šest do osam sati putuju od usta do tankog crijeva, a ostatak vremena je proces prolaska od tankog crijeva do izlučivanja.
Opštepoznata činjenica je da se liofilizirani (osušeni zamrzavanjem) mikrobi moraju rehidrirati prije nego što ponovo postanu aktivni. Većina kompanija koje prodaju probiotike u tabletama (prahu) navode da je potrebno 10 do 14 sati hidratacije prije nego što mikrobi postanu potpuno aktivni. Nakon toga treba da počnu da se razmnožavaju jedući hranu, a zatim je potrebno još nekoliko sati, pa i cijeli dan da se formiraju stalne kolonije. U toku tog vremena, mikrobi se suočavaju sa surovim okruženjem, koje uključuje: želudačnu kiselinu, druge korisne i patogene bakterije u crijevima i njihove metabolite, kao i gasove i imuni sistem organizma. Ako je ovo tačno, vrijeme od gutanja do uspostavljanja kolonije mikroba traje otprilike onoliko koliko je potrebno prosječnoj osobi da potpuno probavi i izbaci hranu.
Mnoge kompanije takođe stavljaju premaz na svoje kapsule kako bi „zaštitile“ svoje mikrobe od izlaganja želučane kiseline. Slijedeći taj način razmišljanja, dolazi se do zaključka da prvih šest do osam sati ekspozicije nije ni započeta hidratacija do prelaska u tanko crijevo. Ako tome dodamo 10 do 14 sati potrebnih za hidrataciju, dolazimo do zaključka da su izgubljeni sati vremena izlaganja, a sve zbog načina na koji se probiotik proizvodi.
- Mit o želudačnoj kiselini.
Vjeruje se da su probiotici nesposobni da prežive nizak pH želudačne kiseline. Za mikrobe koji nikada nisu izloženi kiselinama, to je uglavnom tačno. Mnogi mikrobi su se adaptirali na neutralni pH. Međutim, najpopularniji probiotički mikrobi iz roda Lactobacillus najbolje rade u rasponu pH od 3,0 do 4,2 (kisela sredina).
EMRO Japan ─ EM istraživačka organizacija sprovela je nekoliko studija da bi vidjela kako su njihovi probiotski mikrobi podnosili smjese niske pH vrijednosti, slične onima u probavnom sistemu, što iznosi oko 2,5. Uporedili su svoje sa tri poznata probiotika i otkrili da je bilo skoro 100% preživljavanja mikroba u proizvodu Bio EM Bright i manje od 50% preživljavanja u samo jednom od testiranih („Yakuta“). Druga dva proizvoda (probiotika) uopšte nisu imali preživjelih mikroba.
To znači da će mikrobi u Bio EM Bright lako preživjeti prolaz kroz želudac, dok druge probiotike treba obložiti kako bi stigli do tankog crijeva i tek tada otpočeli proces rehidratacije.
- Većini probiotika na tržištu nedostaje raznolikost mikroba.
Pogledajte sastav nekih od „najpopularnijih“ probiotika na tržištu; Prva riječ je rod, a druga vrsta. Za većinu probiotika koristi se nekoliko različitih vrsta bakterija koje proizvode mlječnu kiselinu. To su uglavnom lactobacillus i bacillus bakterije, različite vrste istog roda, koje proizvode uglavnom iste metabolite, sa malim varijacijama. To znači da iako mogu imati i do trideset vrsta, sve one rade skoro istu stvar.
Ono što je potrebno jeste raznolikost roda, tako da će i proizvedeni metaboliti, koji pojačavaju probavni sistem, biti divergentni.
- Ako proizvodi (probiotici) nisu fermentirani, onda im nedostaju metaboliti.
Mnogi proizvodi (probiotici) koriste dodatke mikrobima koji su liofilizirani, tj. osušeni zamrzavanjem u cilju njihovog povezivanja. Ovi sastojci često uključuju maltodekstrin ili dekstrozu (oba su kukuruzni šećeri), nerijetko dobijeni iz genetski modifikovanog kukuruza. To vjerovatno nije navedeno na etiketi.
Problem nastaje onda kada ovi mikrobi uđu u „nepoznato“ okruženje kao što je probavni sistem sa već prisutnim mikroorganizmima, kiselinama i gasovima, jer tada ovakvi probiotici ne mogu da iskoriste dodate GMO šećere, tako da je stopa njihovog preživljavanja veoma mala.
Bio EM Bright predstavlja jedinstveni fermentisani napitak suprotan tradicionalnim probioticima, a njegov sastav je:
- pročišćena i strukturirana voda (koristeći aktivni ugalj, magnete i EM-X keramiku),
- čisti sojevi korisnih mikroba koji su izvorno uzgajani,
- koncentrat soka od pomorandže* (1,5%),
- sirovi šećer od trske*,
- svježe cijeđeni sok od pomorandže* (0,25%),
- melasa šećerne trske*,
- ekstrakt pahuljica kinoje*.
Svi sastojci su pomiješani i fermentisani na temperaturi koja je približna tjelesnoj (oko 37 stepeni Celzijusovih), duže od 40 dana, u toku kojih bakterije mliječno-kiselinskog vrenja troše šećere i smanjuju pH na 3,5.
Svi metaboliti nastali u toku procesa fermentacije zadržani su u rastvoru, tako da ih organizam odmah nakon primjene počinje apsorbovati.
Bio EM Bright ne sadrži GMO, aditive, vještačke boje i arome. 👉 Info letak
(* iz kontrolisanog organskog uzgoja prema EC Organic Regulation 834/2007)
Izvor: “Natural and Healthy Foods Made With Effective Microorganisms®” Eric Lancaster