Cirkularna ekonomija je način iskorišćenja tj. ponovne upotrebe otpada za dobijanje novog proizvoda, uz održivo upravljanja resursima.
Na našem oglednom imanju u Bjelopavlićima, uz primjenu EM Tehnologije, proizveli smo krompir (za sopstvene potrebe) primjenjujući održivi tj. princip cirkularne ekonomije:
- u jesen smo sakupili lišće, travu, ostatke voća i povrća i drugi organski otpad i isti tretirali preparatom Eko EM Plus; sve to smo zatvorili u vreću na period od 4-6 nedjelja kako bi se brže uspostavio proces fermentacije.
- sjeme krompira smo tretirali preparatom EM Natural Aktiv u cilju poboljšanja klijanja i smanjenja mogućnost infekcije
- zemljište je obrađeno veoma plitko kako bi se što manje poremetila njegova prirodna struktura
- u pripremljene leje za krompir napravljena je „postelja“ od suvog lišća i drugog organskog materijala koje je prošlo proces fermentacije, a sjeme je prekriveno tankim slojem zemlje i pomenutog „otpada“
- nakon nicanja, umjesto tradicionalnog „nagrtanja“, koristili smo svježe pokošenu travu koju smo tretirali preparatom Eko EM Plus da bi se spriječilo truljenje i razvoj patogena, a proizvod EM-5 u kombinaciji sa EM Natural Aktiv smo koristili za zaštitu mladih biljaka
- sitniji plodovi krompira ostavljeni su za sjeme za narednu godinu, a biljni ostaci za kompost
Ovakav način proizvodnje ima brojne benefite, a neki od njih su:
- proizvodi su veoma kvalitetni i nutritivno bogati
- duže vrijeme ostaju svježi
- nema emisije štetnih gasova
- ne koristi se „hemija“
- potrošnja vode redukovana
- nema troškova za đubrivo / prihranu
- zemljište obogaćeno, tako da je moguća proizvodnja naredne kulture (u našem slučaju su to kupusnjače), na istoj parceli, odmah nakon berbe, uz dodatak manje količine pomoću EM-a fermentisanog đubriva
- MOGUĆNOST ORGANIZOVANOG OTKUPA I PLASMANA PROIZVODA NA STRANA TRŽIŠTA…